Podrobnejšie pred kúpou Manuka medu

Či už premýšľate nad lacnejším alebo drahším Manuka medom, rozhodne vám pred kúpou odporúčame prečítať si o mede viac. Pomôže vám to pri rozhodovaní, či ho vyskúšať, ako si vybrať a na čo ho použiť. Všetky informácie vychádzajú z našich osobných skúseností, ale aj skúseností našich zákazníkov. 

1. Pred úplne prvým nákupom medu Manuka

2. Prečo je med Manuka taký výnimočný?

3. V akých prípadoch by sme Manuka med použili my?

4. Ako med najlepšie otestovať?

5. A čo ďalšie produkty?

6. Dôležité pokyny po nákupe medu

1. Pred úplne prvým nákupom medu Manuka

V prvom rade si treba uvedomiť, že Manuka med je potravina, nie liek. Nemôžeme vám teda zaručiť ani tvrdiť, že vám med Manuka pomôže. Čo však môžeme, je poskytnúť vám náš pohľad na vec a interpretovať všetky poznatky, ktoré sme o mede z manuky doteraz získali. 

Jeho výnimočnosť potvrdzuje nielen každým rokom zvyšujúca sa cena, ale aj nesmierne množstvo pozitívnych skúseností od zákazníkov z celého sveta, ktorí ich šíria ďalej.

Nákup medu Manuka nie je tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Prezradíme vám preto, ako rozlíšiť kvalitný Manuka med od jeho napodobenín:

  • Označenie MGO, ktoré vyjadruje obsah metylglyoxalu nesmie chýbať na žiadnom balení medu. To, že sa dané ochranné známky spomínajú v popise predajcu neznamená, že sú aj na balení medu. Je to len veľmi nepekná predajná praktika. Vždy sa pred kúpou Manuka medu pýtajte vášho predajcu na obsah tejto látky. Bez jej obsahu je med s prívlastkom manuka porovnateľný skôr s bežným medom, ako s originálnym Manuka medom.
  • Certifikovaný med s výnimočnými vlastnosťami, či už je to MGO alebo UMF, sa balí do špeciálnych plastových nádob. Rozhodne nie do skla. Ak je v skle, finálne zrejme nebol zabalený na Novom Zélande. Pretože by sa značne predražila cena za transport. Nemusí to byť nejaký závažný problém. No keď sme videli fabriku na spracovanie medu na Novom Zélande, vieme, že takýto sofistikovaný proces sa nedá nastaviť len tak.
  • Novozélandská vláda od januára 2016 prijala zákon o označovaní originálnych Manuka medov. Zákon v skratke hovorí o nevyhnutnosti testovania Manuka medu pred zabalením na obsah metylglyoxalu, ktorý je pšecifický pre Manuka medy.  MGO vyjadruje obsah látky (metylglyoxalu), ktorá je podľa výskumov zodpovedná za výnimočné vlastnosti v miligramoch na kilogram medu. 

 

2. Pýtate sa, prečo je med Manuka taký výnimočný?

Med z manuky je 100% prírodný produkt z Nového Zélandu. Včely ho tvoria z nektáru kvetov rastliny manuka (po slovensky balmín metlatý).

Tento med obsahuje jedinečnú látku metylglyoxal = MGO. Čím vyšší obsah MGO, tým je Manuka med vzácnejší. Potvrdzujú to aj výsledky laboratórnych testov.

Koncentrácia 100mg/kg metylglyoxalu v mede je hranica, pri ktorej už boli preukázané výnimočné vlastnosti Manuka medu. Podľa skúseností našich zákazníkov podporuje imunitu i trávenie, pomáha pri bolestiach hrdla či pri kožných problémoch.

Metylglyoxal sa v Manuka mede vytvára v závislosti od lokality a počasia a jeho obsah v mede je spojený so zlúčeninou Dihydroxyaceton (DHA), ktorú obsahuje nektár manukových kvetov. Práve preto v spoločnosti Manuka Health New Zealand, ktorá je našim dodávateľom, testujú a certifikujú každý jeden med Manuka nielen na obsah MGO, ale aj DHA a ďaľšími dôležitými testami, ktoré dokážu odhaliť zahriatie medu, alebo jeho vek. Tým zákazníkom zabezpečujú 100%-tnú istotu, že dostanú to, za čo si zaplatia.  


3. V akých prípadoch by sme Manuka med použili my?

 Pri bolesti hrdla

 Z osobných skúseností odporúčame pri prvých prejavoch zápalu hrdla siahnuť minimálne po faktore medu Manuka MGO 250+. V kombinácii s propolisovými cukríkmi by podľa nás stačil aj nižší faktor. No v zásade platí: čím vyšší faktor použijete, tým je pravdepodobnosť, že vám medík pomôže vyššia.

 Máme zákazníkov, ktorí si kúpili Manuka med s faktorom MGO250+ na bolesti hrdla. Keď svoj nákup opakujú, opätovne siahajú po rovnakom faktore. Na druhej strane sú zákazníci, ktorí si kúpili med s vyšším faktorom, a nemajú pocit, že by im pomohol. Samozrejme, dôvodov môže byť niekoľko, napr. nedostatok odpočinku medom nevykompenzujeme.

 Vám preto odporúčame otestovať ho na sebe. Úprimne si myslíme, že za vyskúšanie stojí, inak by sme vám ho, pravdupovediac, ani nechceli predať. :)

Pri žalúdočných problémoch

Keďže sme sa nestretli so žalúdočnými ťažkosťami, nevieme vám z vlastnej skúsenosti potvrdiť pozitívne účinky Manuka medu na tráviaci trakt. Ak máte žalúdočné problémy, ktorých sa neviete zbaviť, rozhodne by sme vám ho odporučili vyskúšať. Nielen na základe výskumov potvrdzujúcim jeho účinky, ale aj vďaka pozitívnym skúsenostiam našich zákazníkov, ktorí pocítili úľavu.

Kožné problémy. Rany, odreniny, popáleniny, ekzémy atď

Množstvo štúdií a odborných článkov preukázalo, že aj obyčajný med má blahodarné účinky na pokožku a pleť. Je na vás, ako veľmi ste ochotný experimentovať.

Osobná skúsenosť: „Osobne by som asi mal problém dať si med do zapálenej boľavej rany po operácii. Aj napriek tomu, že je med panenský a neznečistený. Čo sa mi však podarilo, je potlačiť zápal vredu už za dva dni. Dosť veľkého. Okrem medu som použil aj slovenskú propolisovú tinktúru.“– Maroš

Na podporu imunity

Ako sme už naznačili, pokiaľ ste prepracovaný a unavený, ani med vás pred zdravotnými problémami neuchráni. K zdravému životu patrí totiž vyvážená strava, dostatok pohybu i spánku. Ak napriek tomu trpíte častými nádchami a inými problémami s imunitou, mohol by vám Manuka med pomôcť vo vašom boji. Vyskúšate posilnenie imunity bez liekov? 

Ak ste nenašli ten svoj problém, "vďaka" ktorému ste sa od známeho možno dozvedeli o Manuka mede, odporúčame vám pozrieť si recenzie od zákazníkov. Možno vám pomôžu rozhodnúť sa. K nezávislým informáciám sa dopátrate aj na internete. Ak sa vám však nechce hľadať, s radosťou vám poradíme my. Kontaktujte nás.


4. Ako med najlepšie otestovať?

Bude to znieť podozrivo, keď to napíšeme my ako predajcovia, ale je dobré mať med doma. Môžete ho tak použiť hneď pri prvých príznakoch choroby. Na začiatok vám postačí med s faktorom MGO 250+. Minimálne na potlačenie zápalu. Ak v priebehu jedného dňa nebudete pociťovať úľavu, zrejme je potrebné vyskúšať silnejší faktor alebo niečo úplne iné. Naši zákazníci najčastejšie kupujú Manuka med s faktorom MGO 400+.

Osobná skúsenosť: „Ja mám napríklad skúsenosť s faktorom MGO100+, kedy som mal pocit, že mi pomáha. Udržuje bolesť hrdla v rovnakom štádiu zopár dní. No nemal dostatočnú silu, aby ma jej zbavil úplne. Takže som po troch dňoch nasadil MGO 550+ a znovu som zvládol chorobu bez antibiotík.“ – Maroš


5. A čo ďalšie produkty?

Rozhodne vám odporúčame vyskúšať cukríky. Môže sa pokojne stať, že po vyskúšaní cukríkov s propolisom, nebudete musieť pri prvotných príznakoch bolesti hrdla používať med.A tým pádom ste vybabrali so zapáleným hrdlom lacnejšou verziou novozélandských produktov. :)

 Naše skúsenosti:

chuť na prvý pocit 

 Naše skúsenosti:

účinok/úľava pri zapálenom hrdle

 1. Medové (MGO 400+) s citrónovou príchuťou

 1. Medové (MGO 400+) s propolisom

 2. Pepermintové s propolisom

 2. Pepermintové s propolisom

 3. Medové (MGO 400+) s propolisom

 3. Medové (MGO 400+) s citrónovou príchuťou

 

Vedeli ste, že včelí úľ je najsterilnejšie miesto v celej živočíšnej ríši?

To všetko vďaka propolisu, ktorý včely vyrábajú s cieľom chrániť a sterilizovať úľ. Vyplýva nám z toho (aj zo skúseností zákazníkov), že propolis preto efektívne pomáha aj pri dezinfekcii hrdla. 


6. Dôležité pokyny po nákupe medu

  1. Med konzumujte čistý čajovou lyžičkou. Odporúčameradšej menšiu lyžičku viackrát za deň než naraz dve-tri kopcovité. Prečítajte si viac o dávkovaní Manuka medu. Mimochodom, oblízaná lyžička patrí do špinavého riadu, nie naspäť do medu. ;)
  2. Med nevystavujem teplu, aj napriek dôkazom, že antibakteriálna zložka Manuka medu nie je ovplyvnená či degradovaná teplom.
  3. V prípade, že ste si kúpili med s cieľom zbaviť sa bolesti hrdla, nepite nápoje aspoň pol hodinu po lyžičke medu.
  4. Vyskúšajte špeciálnu kúru pri upchanom nose. Aplikovať med do nosa znie na prvé počutie ako veľmi šialený nápad. Ale zákazníci nás prehovorili, a tak sme to vyskúšali. Ak prekonáte prvotné nepríjemné pálenie, pravdepodobne ani nebudete musieť kupovať kvapky do nosa. Je len na vás, či to vyskúšate.

Úprimne vám prajeme, aby ste po Manuke mede museli siahať čo najmenej. :)