Časté otázky

1. Čím sa mám riadiť pred kúpou pravého Manuka medu?

2. Môže Manuka med užívať každý?

3. Prečo je Manuka MGO™ med výnimočný?

4. Pri akých problémoch by som mohol Manuka MGO™ med najlepšie otestovať?

5. Môžem Manuka med považovať za liek?

6. Pre aký MGO™ faktor sa rozhodnúť a čo znamená jeho označenie?

7. Viete mi zaručiť, že mi Manuka med pomôže?

8. O aký Manuka med sa jedná, ak má označenie UMF, Active a iné?


1. Čím sa mám riadiť pred kúpou pravého Manuka medu?

  • Označenie medu: MGO

MGO je ochranná známka a hlavné kritérium, ktoré potvrdzuje pravosť Manuka medu. Hovorí o obsahu metylglyoxalu v kilograme mede. Aj spoločnosti, ktoré doteraz značili svoj med označením UMF, musia od januára 2016 na svojich obaloch udávať čiselné vyjadrenie MGO.

  • Označenie "Product of New Zealand”značí, že med bol finálne zabalený na Novom Zélande.
  • Med je v špeciálnom plastovom obale

Samozrejme platí pravidlo, aby sme nekrivdili certifikovaným medom v skle, že pokiaľ by na mede bolo označnie MGO™, alebo UMF malo by to byť v poriadku.

  • Všetky medy v našej ponuke spĺňajú kritériáA keďže nie sme v pozícii, kedy silou mocou chceme, aby ste si med kúpili od nás, radi vám pomôžeme a v prípade nejasností poradíme ako si správny med vybrať či už u nás, alebo u iného predajcu.


2. Môže Manuka med užívať každý?

Problém pri používaní Manuka medu môže nastať pri ľudoch alergických na včelie produkty. V tomto prípade je nevyhnutné použite medu konzultovať s doktorom. Svetová zdravotnícka asociácia zároveň neodporúča med ako taký(nielen Manuka med) pre deti do jedného roka.

V prípade diabetikov si je potrebné uvedomiť, že koncentrácia cukru v mede je 70g/100g medu. Konzumáciu akéhokoľvek medu odporúčame konzultovať diabetológom.

Používanie medu počas tehotenstva je na každej z vás. Z tohto pohľadu nevidíme rozdiel medzi tým našim slovenským a Manuka medom.

Názory na použitie medu v tehotenstve sa líšia. Našli sme články, kde med neodporúčajú počas tehotenstva, ale aj články kde v použití nevidia problém.

Rozhodnutie je teda na vás, alebo vám odporúčame poradiť sa s vaším lekárom.

Nasledovné odkazy sme pripravili aby ste sa mohli rozhodnúť na základe vlastného uváženia. (Nám osobne sa páči odkaz na modrykonik.sk :)


3. Prečo je Manuka MGO™ med výnimočný?

Manuka med s označením MGO™ je jednodruhový a zároveň jediný druh medu, ktorého obsah prirodzene tvoriaceho sa metylglyoxalu je niekoľko násobne vyšší v porovnaní s bežným medom Manuka med, ktorý pochádza z novozélandského kríku Manuka, je jedinou 100% prírodnou potravinou, ktorá má efekt priamo spojený s prítomnosťou metylglyoxalu. Výsledkom 30 ročného výskumu je fakt, že práve metylglyoxal je najdôležitejšia zložka, ktorá stojí za výnimočnosťou Manuka medu.


4. Pri akých problémoch by som mohol Manuka MGO™ med najlepšie otestovať?

Kašeľ a príznaky chrípky, bolenie v krku

Zažívacie ťažkosti

Žalúdočné vredy (Helikobakter pylori), syndróm dráždivého čreva (IBS), zápcha a hnačka

Kožné problémy

Upozornenie! Majte však na pamäti, že Manuka med by nemal byť považovaný za liek alebo jeho zástupcu.


5. Môžem Manuka med považovať za liek?

Rozhodne nie. Manuka med nepatrí ku žiadnej skupine liekov alebo ich náhrad. Vďaka svojim vlastnostiam je považovaný za funkčnú potravinu.

"Potravina môže byť považovaná za funkčnú, ak bol dostatočne preukázaný jej priaznivý vplyv na jednu alebo viac telesných funkcií okrem primeraných výživových účinkov na zdravotný stav a/alebo zníženie rizika ochorenia. Funkčné potraviny musia mať charakter potraviny a ich priaznivý vplyv sa musí prejaviť už pri konzumácii množstva odpovedajúceho bežnej potravine. Nie sú to pilulky alebo iná forma bežných liečiv, ale tvoria súčasť normálnych potravín."


6. Pre aký MGO™ faktor sa rozhodnúť a čo znamená jeho označenie?

Manuka MGO™ medy sa vyrábajú a predávajú vo viacerých variáciách založených na množstve metylglyoxal v ňom. Číselné údaje uvádzané na obaloch Manuka medu MGO™ predstavujú koľko mg metylglyoxalu sa v 1 kg mede nachádza. Čím vyššia hodnota látky sa v mede nachádza, tým je Manuka med vzácnejší. Napríklad označenie MGO™ 400+ znamená, že koncentrácia metylglyoxalu v mede je minimálne 400mg/kg.


7. Viete mi zaručiť, že mi Manuka med pomôže?

Nevieme. Vieme len toľko, že vám ho úprimne odporúčame vyskúšať.

Máme zákazníkov, ktorí med používajú pri bolesti hrdla a kupujú faktor MGO™ 250+. Dá sa povedať, že sú mu verní a neskúšajú nič viac a nakupujú ho pravidelne. Na druhej strane máme zákazníkov, ale aj priateľov, ktorí si zakúpili aj vyšší faktor, no nepociťovali, že im pomohol natoľko, aby ho mali pre prípad nutnosti v zásobe. Rozhodnutie či urobíte objednávku je na vás. Ak máte pochybnosti či med kúpiť, alebo nie a potrebujete poradiť zavolajte 0907 210 280, alebo napíšte info@liekymanebavia.sk. Sme tu pre vás.


8.O aký Manuka med sa jedná, ak má označenie UMF, Active a iné?

Manuka medy s označeniami ako Active, NPA, TA ktoré nájdete v rôznych bio obchodíkoch aj na Slovensku, negarantujú presný obsah metylglyoxalu.

Špeciálne by sme upozornili na medy označované Active, ktoré majú svoju antibakteriálnu aktivitu založenú na báze peroxidu vodíka a nie na báze methylglyoxalu, a teda pripomínajú bežne dostupné slovenské medy.

Medy označované TA (napr. TA25) sú výsledkom kombinácie peroxidačnej a neperoxidačnej aktivity, čo nezaručuje, že kúpite Manuka med s vlastnosťami, ktoré ho preslávili.

Jedine označenie MGO™, alebo UMF na balení medu garantuje zákazníkovi skutočný obsah látky, ktorá zabezpečuje vlastnosti medu, ktoré kupujúci očakáva.