Spoznajte benefity včelej materskej kašičky

Pridané: 25.03.2019
|
Prečítate za 5 min.

Viete aké sú účinky a vlastnosti včelej materskej kašičky?

Podľa viacerých štúdií, ponúka celý rad zdravotných výhod, a to hlavne na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu a podporu hojenia rán.

Nielen Manuka med ale aj včelia materská kašička, je liečivým zázrakom, ktorý je produktom usilovných včeličiek. Táto krémová biela látka obsahuje vysoký obsah živín, ktoré pripravujú mladé včely na kŕmenie lariev kráľovnej v úli. Podľa viacerých štúdií ponúka celý rad zdravotných výhod a účinkov, a to hlavne na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS). Okrem toho je skvelým prípravkom na podporu hojenia rán.

 

Materská kašička má vysoké výživové hodnoty a môže mať antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. A práve vďaka týmto vlastnostiam je materská kašička taká obľúbená a populárna. Konzumujeme ju prevažne ústne alebo ju aplikujeme priamo na pokožku.

 

Viaceré výskumy naznačili, že niektoré živiny obsiahnuté vo včelej materskej kašičke sú veľmi prospešné pre naše zdravie. Napriek tomu však existuje málo dôkazov, že tieto výhody pochádzajú výlučne z materskej kašičky.

 

V nasledujúcich riadkoch si povieme o účinkoch, výhodách a vlastnostiach materskej kašičky a o výskumoch, ktoré tieto tvrdenia podporujú.

Výživová hodnota

Nutričný obsah včelej materskej kašičky je prínosom už vo svojej podstate. Dôvod? Materská kašička poskytuje celý rad základných živín, ktoré sú potrebné pre zdravie a vitalitu.

 

Včelia materská kašička obsahuje:

-          Vodu – 50 až 60%

-          Proteíny – 18%

-          Sacharidy – 15%

-          Lipidy – 3 až 6%

-          Minerálne soli – 1,5%

Okrem týchto zložiek sú jej obsahom aj malé množstvá vitamínov, minerálnych látok a viacerých druhov vitamínu B. Obsahuje tiež polyfenoly, ktoré predstavujú skupinu chemických zlúčenín obsiahnutých v rastlinách a sú významné vďaka bohatému zastúpeniu antioxidantov.

 

Príznaky menopauzy a materská kašička

Včelia materská kašička je výborným doplnkom pri riešení problémov počas menopauzy. Opierajúc sa o štúdiu, ktorá bola uskutočnená v roku 2011 a bola zameraná na účinok kombinácie štyroch prírodných zložiek, vrátane materskej kašičky, môžeme povedať, že materská kašička poskytuje značnú úľavu od nepríjemných príznakov pri menopauze.

Počas tejto štúdie podali vedci 120 ženám buď kapsulu obsahujúcu štyri zložky s materskou kašičkou, alebo placebo, a to dvakrát denne počas 4 týždňov. Ženy v obidvoch skupinách zaznamenali zníženie symptómov, avšak tie, ktoré kapsulu užívali, mali výrazne lepšie výsledky ako pacientky v skupine s placebom.

 

Ďalšia nedávna štúdia zistila, že užívanie 150 miligramov materskej kašičky denne, počas 3 mesiacov by mohlo pomôcť zlepšiť hladiny cholesterolu u zdravých žien po menopauze. Takže materská kašička má skutočne vlastnosti, ktoré by bolo dobré využiť.

 

Predmenštruačný syndróm – PMS

Materská kašička by mohla byť veľkým pomocníkom aj pre ženy, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom. Tento nepríjemný „neduh“ sa zvyčajne prejavuje nervozitou, podráždenosťou, prudkými zmenami nálad, únavou, depresiou, nadmerným smútkom, nechutenstvom, alebo naopak divokými chuťami, bolesťou brucha, hlavy, ale aj dočasne zvýšenou hmotnosťou.

 

Ako teda pomáha materská kašička pri PMS? Pozrime sa na štúdiu z roku 2014. Počas nej dali vedci 110 ženám buď kapsulu s obsahom materskej kašičky alebo placebo, a to raz denne počas menštruačného cyklu. Ženy, ktoré v štúdii užívali kapsuly materskej kašičky, mali počas dvoch mesiacov výrazne slabšie príznaky predmenštruačného syndrómu.

 

Hojenie rán s materskou kašičkou

Existujú aj ďalšie výskumy, podľa ktorých by mohla včelia materská kašička urýchľovať proces hojenia rán.

Napríklad výsledky laboratórnej štúdie, uverejnenej v časopise Nutrition Research and Practice ukázali, že včelia materská kašička môže významne zvýšiť pohyb fibroblastov na jednu ranu. Fibroblasty sú základným typom bunky väziva, ktorá koordinuje proces hojenia rán.

 

Včelia kašička a Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus – cukrovka 2. typu sa vyskytuje prevažne u dospelých ľudí vo vyššom veku. Avšak čoraz častejšie sa diagnostikuje aj u mladých ľudí a veľmi zriedkavo aj u detí.

Diabetes 2. typu vzniká v dôsledku nedostatočnej sekrécie inzulínu v beta bunkách pankreasu. Znížená sekrécia inzulínu nestačí na pokrytie potrieb organizmu, najmä po jedle. Druhou možnosťou je znížená citlivosť buniek tela na inzulín, aj keď je inzulín produkovaný v dostatočnom množstve.

 

Aj tu existuje prítomný dôkaz, že včelia materská kašička môže byť veľmi prospešná pri cukrovke 2. typu. Istá štúdia hovorí, že užívanie materskej kašičky môže viesť k zníženiu hladiny cukru v krvi. V štúdii sa podalo 50 ženám s diabetom 2. typu buď 1 gramová dávka materskej kašičky alebo placebo, a to raz denne počas 8 týždňov. U väčšiny namerali výrazne nižšie hladiny glukózy v krvi, a teda takýto stav je veľmi prospešný pre cukrovkárov 2. typu. Vedci však podotýkajú, že je nutné testovať viac diabetikov, aby sa ešte viac umocnili dohady o pozitívnych účinkoch včelej materskej kašičky na diabetes mellitus.

Materská kašička a alergické reakcie

Ako je známe, včelie produkty zvyknú u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie. Výnimkou nie je ani včelia materská kašička. Správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) hovorí, že materská kašička môže u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie. Na pozore by sa mali mať napríklad ľudia s astmou alebo inými alergiami, pretože práve oni môžu mať vyššie riziko alergickej reakcie. Preto je zakaždým nevyhnutné poradiť sa s lekárom, a to v prípade, ak sa po užívaní materskej kašičky vyskytne ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov:

 

-          žihľavka

-          nadmerné svrbenie

-          tráviace problémy, ako je bolesť brucha alebo hnačka

-          nevoľnosť alebo zvracanie

-          závraty alebo zmätenosť

-          dýchavičnosť alebo iné dýchacie problémy

 

Materská kašička môže takisto reaktívne pôsobiť na niektoré lieky, ako napríklad lieky na krvný tlak. Preto sa aj v tomto prípade odporúča konzultácia s lekárom, a to skôr ako začnete požívať materskú kašičku. Takto sa vyhnete škodlivým a nepríjemným reakciám, ktoré vám iba sťažia váš život.

 

Ako sa používa materská kašička?

Včelia materská kašička môže mať rôzne formy. Môžete ju požívať ústne (orálne) alebo ju v prípade poranenia alebo kožných ťažkostí aplikovať priamo na pokožku. Výsledkom výroby čerstvej materskej kašičky môže byť gélovitá látka. Iné druhy materskej kašičky sa buď lyofilizujú (sušia mrazom) alebo môžu byť v podobe prášku v pilulke alebo kapsule, ktoré môžu okrem materskej kašičky obsahovať aj iné látky a výživové doplnky.   

 

Aj napriek tomu, že neexistujú žiadne formálne pokyny týkajúce sa dávkovania, je dôležité, aby ste materskú kašičku začali užívať v malých množstvách. V prípade alergickej reakcie, by ste mali okamžite prestať užívať materskú kašičku a poradiť sa s vašim lekárom o ďalšom postupe.  

 

Výskumy a štúdie, ktoré by hlbšie špecifikovali pozitívne účinky a prínosy včelej materskej kašičky, nie sú v súčasnosti zastúpené v takom množstve, ako by bolo potrebné. Vzhľadom na to, že materská kašička má veľký potenciál, by sa mali oveľa viac rozbehnúť a zintenzívniť. Bola by predsa škoda nepoznať dopodrobna takýto skvelý liek, ktorý môže byť nápomocný aj pri iných ťažkostiach a ochoreniach. 

 

Zaujalo? V našom obchode nájdete materskú kašičku v dvoch novozélandských variantoch. 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontakt Info Predajne


0907 210 280


pondelok - piatok 

8:00 - 17:00


Alebo použite

Kontaktný formulár

Kontakt

Ako nakupovať

Doprava a platba

Vernostný program

Obchodné podmienky

Ochrana osobných údajov

Mapa stránky

Zoznam predajní

 

 

Distribúcia:

Manuka Health môže

vyčarovať úsmev

aj vašim zákazníkom

Copyright 2012 - 2021 © Certifikovaný Manuka MGO™ med z Nového Zélandu