Prečo med na rany?

Pridané: 15.03.2017
|
Prečítate za 2 min.

Príroda vie ako na to aj pri poraneniach kože. 

Volala nám jedna pani, že rana, ktorú má po operácii sa jej nie a nie zahojiť a že lekár ju tým pádom nemôže pustiť na liečenie do kúpeľov. Sestrička (že wow!) jej odporučila náš Manuka med. Kúpila si MGO550 + a onedlho prišla takáto recenzia:“... je to ZÁZRAK, ktorý som si aplikovala do otvorenej operačnej rany a o 5 dní bola rana na 90% zahojená a zcelená. O fantastických účinkoch Manuka medu som už informovala svojich priateľov a známych...“ 


Manuka med na rany

Áno, med predstavuje už niekoľko tisícročí alternatívu liečby pri ranách. Či už drobných (kútiky na ústach, porezanie nožom, ochorenia kože - akné) alebo závažných (diabetické rany, venózne vredy, popáleniny). Jeho účinky sú založené na iných mechanizmoch ako antibiotiká. V skratke, aby ste vedeli, prečo je med ideálny aj na pokožku a rany:

  1. Osmotický efekt. Vysoká koncentrácia cukrov a zároveň nízky obsah vody (do 18%) spôsobuje, že med baktériám v podstate vysáva vodu, a preto nemôžu normálne rásť a rozmnožovať sa. Ani človek bez vody dlho neprežije.
  2. Peroxid vodíka vzniká v mede vďaka včeliemu enzýmu glukózo-oxidáze. Je bežne používaný v zdravotníctve ako účinná dezinfekcia voči takmer všetkým mikroorganizmom. Koncentrácia peroxidu je tak nízka, že tkanivám neubližuje a súčasne dostatočne vysoká, že usmrcuje baktérie. Navyše peroxid vodíka je neodolateľné lákadlo pre biele krvinky, ktoré pomáhajú ranu sceliť.
  3. pH medu 3,5-4,5. Hoci med chutí sladko, má kyslé pH. Keď sa aplikuje na ranu, prirodzene vznikne kyselina glukónová, ktorá vytvorí kyslé prostredie. Toto všeobecne potláča rast baktérií a obnovuje rast tkaniva.
  4. Metylglyoxal je zložka Manuka medu, ktorá má výrazné antibakteriálne účinky, a to aj pri zriedení s krvou. Manuka med, ktorý obsahuje túto látku, podľa výskumov dokáže spomaliť baktérie vytvárajúce nechcený bakteriálny biofilm. 

Použitie medu sa v mnohých prípadoch javí ako účinná liečba k zahojeniu rany, a to dokonca aj v horizonte niekoľkých dní na rozdiel od štandardnej niekoľkotýždňovej liečbe antibiotikami. Pre medicínsky svet je potvrdenie protizápalových a antibakteriálnych účinkov Manuka medu, ktorý dokáže bojovať aj proti rezistentným baktériami, skvelou správou.

 

PS: Vedeli ste, že liečba sterilným medom je praktika používaná aj na chirurgii v Nemocnica akademika Ladislava Dérera v Bratislave?

 

PS2: Viac o sterilnej Manuka náplasti na rany TU :)


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontakt Info Predajne


0907 210 280


pondelok - piatok 

8:00 - 17:00


Alebo použite

Kontaktný formulár

Kontakt

Ako nakupovať

Doprava a platba

Vernostný program

Obchodné podmienky

Ochrana osobných údajov

Mapa stránky

Zoznam predajní

 

 

Distribúcia:

Manuka Health môže

vyčarovať úsmev

aj vašim zákazníkom

Copyright 2012 - 2022 © Certifikovaný Manuka MGO™ med z Nového Zélandu